14.1: Buying Fruit
For each relationship described, write an equation to represent the relationship.
- Grapes cost $2.39 per pound. Bananas cost $0.59 per pound. You have $15 to spend on g pounds of grapes and b pounds of bananas.
- A savings account has $50 in it at the start of the year and $20 is deposited each week. After x weeks, there are y dollars in the account.